Matbaa Ürün Siparişi için Püf Noktalar

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 

Matbaa Ürün Siparişi için Püf Noktalar

Matbaa Ürün Siparişleri İçin Püf Noktalar

 Matbaa ürünleri siparişlerinde birçok hatayla karşılaşılır. Tasarımsal hatalar, yazı hataları, rakamsal hatalar, paketleme hataları sıklıkla görülebilmektedir. Bu gibi hatalara düşmemek için sipariş verilirken bazı püf noktaları gözardı edilmemelidir.

•    Baskı yapılacak iş için grafik tasarım uygulaması yapılacaksa ve yapılacak işe uygulanacak tasarım konusunda net bir fikir yoksa işinde iyi bir grafik tasarımcıyla çalışmanın önemi bilinmelidir. İşinde uzman olan bir grafik tasarımcı mutlaka sizi çok iyi bir şekilde yönlendirecek ve işin en iyi olabilecek hale gelmesini sağlayacaktır.

•    Kimi zaman basımlarda fireler olur. Örneğin davetiyelerde fire sayısı 1 ile 3 arasında değişebilir. Ürün siparişi verildiğinde bunu bir hata olarak değil, hata payı olarak görmek gerekir.

•    Çoğu zaman internet siparişlerinde bilgisayar ekranından kaynaklı olarak sorunlar yaşanmaktadır. Sipariş verilen ürün ile ele geçen ürün arasında ton farkları yaşanabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için matbaa hakkındaki müşteri yorumlarını takip etmek ya da ürün siparişini yerinde vermek gerekir.

•    Matbaa ürün siparişi verirken ürünün teslim süresine mutlaka dikkat edilmeli, matbaanın teslim süresine uyup uymadığı kontrol edilmelidir.

•    Ürün siparişlerinde sık sık yaşanan sorunlar tasarımdan kaynaklanmaktadır. Çoğu firma müşterinin istemiş olduğu ürünü müşterinin son onayını almadan baskı sürecine sokar. Bu yanlış bir uygulamadır. Grafik tasarımı yapılan bir matbaa ürününün mutlaka son hali (numunesi) müşteriye gösterilmeli ve onayı alınmalıdır. Bu aşamada onaydan geçen iş baskı sürecine girer. Baskı sonucunda ortaya çıkan yanlış bilgi veya kelime hataları müşteriye ait olur. Çünkü numune sırasında bu tip ufak hataların müşteri tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle matbaa ürün siparişi verdiğiniz işin size gösterilen son halini mutlaka dikkatli bir şekilde inceleyin.

•    Matbaa ürünleri çok farklı kağıt çeşitlerinde ve farklı gramajlarda üretilir. Sipariş verilmek istenen işin (kitap, broşür, dergi, davetiye v.s) uygun olacağı standart kağıt çeşitleri vardır. Mutlaka doğru kağıdın seçilmesi gerekir. Çünkü bazı kağıtlara renkli baskı yapılamazken, bazılarına da istenilen kalitede baskı yapılamamaktadır. Bu aşamada matbaa çalışanları ile koordineli çalışmak ve tavsiyelere uymak çok önemlidir.


•    Matbaa ürün siparişlerinde yaşanabilen bir diğer sıkıntı ise kargo sürecinde yaşanmaktadır. Matbaa ürününün tasarımı, baskısı ve paketlemesi yapıldıktan sonraki kargo süreci her ne kadar matbaayı tam olarak ilgilendirmese de (kargo aksaklıkları kargo şirketini bağlar) yine de sipariş verdiğiniz matbaanın hangi kargo şirketiyle çalıştığından emin olmak gerekir. Güvenilir kargo firmalarının seçilmesinde fayda vardır.
•    Baskıda yaşanabilecek hataların (yazıların silik çıkması, kağıtlarda meydana gelen deformasyonlar, yırtılmalar vs.) matbaa tarafından ücretsiz telafi edilip edilmediğine dikkat etmek gerekir.

•    Özellikle internet üzerinden hazır matbaa ürünlerinin siparişleri verilirken minimum sipariş adetlerine dikkat edilmelidir. Çünkü birçok matbaa, baskı ürünlerinde (davetiye, broşür vs.) minimum sipariş adeti gözetmektedir. Durum böyle olunca maliyetler de buna göre belirlenir. Ayrıca çoğu firmada Kdv sonradan eklenir.

 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.