Matbaa Kağıt Çeşitleri

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 

Matbaa Kağıt Çeşitleri

Matbaa Kağıt Çeşitleri

Matbaa işlerinde kullanılan kağıtlar çok çeşitli olabilmektedir. Matbaa kağıt çeşitleri kağıtların hammaddelerinden içeriklerindeki katkı maddelerine kadar birçok farklı durumdan isimlenirler. Yine kağıt çeşitleri için kullanılan birim de gr/m2 cinsinden ifade edilir. Örneğin yaygın olarak kullanılan fotokopi kağıtları 80 gr /m2’dir.

Aşağıda matbaa kağıt çeşitleri ve bu kağıtların özelliklerini bulabilirsiniz.

1.Hamur Kağıt: Fotokopi kağıdı olarak bildiğimiz kağıtlardır. İçeriğinde fazla miktarda selüloz ve daha az oranda odun vardır. 1. Hamur kağıt oldukça çeşitli gramajlarda üretilir; 55, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 gr/m2

2.Hamur Kağıt: Matbaa kağıt çeşitleri arasında yer alan 2.Hamur kağıdın içeriğindeki selüloz ve odun oranı birbirine eşit sayılır. Bu tip kağıdın rengi beyaz değildir, gözü yormamasından dolayı sıklıkla kitaplarda tercih edilir. Ayrıca, fiyat olarak daha hesaplıdır. Bu kağıdın dezavantajı ise kaliteli renkli basımına izin vermemesidir.

3.Hamur Kağıt: Saman kağıdı olarak bildiğimiz 3.hamur kağıdın içeriğindeki odun miktarı selüloz miktarından fazladır. Fiyatı düşüktür ancak kaliteli baskılara da tam olarak elverişli değildir. Bu sebeple 3.hamur kağıt çok sık tercih edilmez. 

Kuşe Kağıt: Matbaa kağıt çeşitleri arasında renklerin basımında oldukça iyi sonuç veren kağıtlardandır. Genellikle broşür basımında tercih edilir. Mat ve parlak türleri bulunur. Kuşe kağıtlar da farklı gramajlara sahiptir; 80, 90, 115, 135, 170, 200, 250, 300 ve 350 gr/m2.

Amerikan Bristol Kağıt: Bu matbaa kağıt çeşidi kaliteli bir karton olarak bilinir. Amerikan Bristol kağıtların bir yüzeyi işlenmiştir ve parlaktır. Diğer yüzeyi ise mat ve pürüzlüdür. Kitap ya da defterlerin kapaklarında kullanılırlar. Parlak olan ön yüzeye renkli baskı yapılabilirken, mat olan pürüzlü yüzey renkli baskıya uygun değildir. Gramajları; 180, 200, 225, 250, 300, 330, 350 ve 450 gr/m2’liktir.

Aydınger Kağıdı: Matbaa kağit çeşitleri arasında şeffaf görünüme sahip olan Aydınger kağıtlar, özel tasarımlarda tercih edilirler. Örneğin davetiyelerde Aydınger kağıtlarının kullanımı oldukça şık ve güzel görünümler yaratır.

Otokopi Kağıdı: Fatura, irsaliye ya da sipariş fişi gibi işlemlerde ayrı nüsha yaratmak için kullanılan Otokopi kağıtları kendinden karbonludur. 

Kraft Kağıt: Davetiye, broşür ya da ambalajlarda kullanılan Kraftlar bir geri dönüşüm ürünüdür. Diğer kağıtların geri dönüştürülmeleriyle elde edilirler; pürüzlü ve selüloz renklidirler. 

Krome Karton: Ambalajlarda sıklıkla tercih edilen Krome kartonların özelliği, bir yüzeyinin beyazlatılmış ve düzgünleştirilmiş olması, diğer yüzeyinin ise mat olarak bırakılmasıdır. 

Pelür Kağıt: Matbaa kağıt çeşitleri arasında şeffaf / transparan görünümlü kağıtlardan biridir. Oldukça ince ve hafif olan pelür kağıtlar ambalaj sektöründe kullanılırlar. Genellikle kırılgan nesnelerin korunmasında tercih edilirler. 

 

 

 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.