Kartvizit Kağıtları

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 
...

Kartvizit Kağıtları

Kartvizit baskılarında ilk olarak ne tür bir kağıt kullanılacağına karar verilmelidir. Kartvizit basımında genellikle tercih edilen kağıtlar, Tuale kağıt, Kuşe kağıt, Amerikan bristol kağıt, Japon bristol kağıttır. Firmaların talebine göre özel kağıtlar da kullanılabilmektedir.

Başlıca kullanılan kartvizit kağıtları ile bu kağıtların zemin ve duruşları hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, bu hususta aşağıda elden geldiğince tanımlamalar yapılmaya çalışılmıştır.

 

Tuale kağıt: Zeminine elle dokunulduğunda pütürlü bir doku hissedilir, zemininin pütürümsü olduğu gözle de net bir şekilde görülebilmektedir. Kartonumsu sert bir duruşa sahiptir. Tek yüzüne veya  çift yüzüne baskı yapılabilmektedir. Daha çok beyaz renkli çeşidi kullanılsa da farklı renklere sahip çeşitleri de bulunmaktadır. Hemen hemen her kağıtta olduğu gibi tuale kağıtta da farklı gramajlar bulunmaktadır.

 

Kuşe kağıt: Her iki yüzü de düz ve pürüzsüz, hafif yağlı görüntüde, yarı yumuşak bir yapıya sahiptir. Kuşe kağıtlar kartvizit basımında kullanıldığı gibi, el ilanı, broşür ve kataloglarda da kullanılmaktadır. Tek yüzü veya çift yüzüne baskı yapılabilmektedir. Kartvizit baskılarında 300-350 gram arasındaki çeşitleri basıma uygun olan gramajlarıdır. Üzerine mat veya parlak selefon kaplanmasına başarılı bir şekilde cevap verebilmektedir. Farklı baskı tekniklerine de cevap verebilme özelliğine sahiptir.

 

Amerikan Bristol kağıt; Bir yüzü beyaz arka yüzü ise hafif kirli beyaz görüntüde olup, hafif kartonumsu bir yapıya sahiptir. Genel olarak tek yüzüne baskı yapılmaktadır. Arka yüzüne baskı yapılmayacak olan veya tek renk baskı yapılacak olan kartvizitlerde kullanılması uygundur. Farklı gramajlarda çeşitleri vardır. Genelde kalın gramajlı  çeşitlerine baskı yapılmaktadır. Kartvizit basımında minimum 250 gram kullanılmasında fayda vardır. Zemini üzerine parlak veya mat selefon uygulanabilmekte veya farklı özellikler eklenebilmektedir.

 

Japon Bristol kağıt; Görüntü itibariyle Amerikan bristolle benzer bir görünümdedir. Farklı olarak her iki yüzü beyaz olup baskı yapılabilmektedir. Düz, pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Hafif kartonumsu bir görüntüdedir. Çeşitli gramajlara sahip çeşitleri vardır. Kartvizit baskıları için genellikle 300 gram veya 350 gram çeşitleri kullanılmaktadır. Yüzeyi üzerine yine ekstra işçilikler uygulanabilmektedir.

 
 
 
   
 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.