Grafik Tasarım ve Terimleri

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 

Grafik Tasarım ve Terimleri

Grafik Tasarım Ve Terimleri

Grafik eski Yunanca’da “Grapnein” kelimesinden türemiştir. Anlam olarak sözcüklerin, harflerin, biçimlerin, renklerin belli bir oranda ve sonuca hizmet edecek şekilde kağıda yerleştirilmesi demektir. Bu yerleştirme belli bir zevk içerisinde yapılır. Tasarım ise  tüm bu ögelerin planlanarak yaratılması sürecidir. Sonuç olarak grafik tasarım denildiğinde belli bir amaç için tüm ögelerin belli bir nizamda yerleştirilmesi sanatı akla gelmelidir. Grafik tasarım içerisinde okunan ya da izlenen görüntülerin herdaim bir anlamı vardır. Görsel ögeler ile kenar çizgilerinin tasarımları durağanlık, düzenlilik, dinamik ya da enerjik yapılar oluşturabilir. Grafik tasarımı daha iyi anlamak için grafik tasarım sırasında kullanılan terimleri bilmek gerekir.;

 

Grafik Tasarım Ögeleri

Renkler, tonlar, biçimler, boyutlar, yönler ve kullanılan tüm çizgiler grafik tasarımın birer ögesidir. Bu ögelerin duruşları, konumları, birbirleriyle olan ilişkileri birer mesaj iletir. Örneğin ton ile çizgiler kontrast oluşturabilir. Aynı şekilde çigilerin yatay ya da dikey oluşu da bir anlam ifade eder. Yatay çizgiler durgunluğu, dikey çizgiler ise saygınlığı gösterir. Renklerin de bir mesajı vardır; sıcak renkler uyarıcı özellikte olabildiği gibi, soğuk renkler de dinlendiricidir. Bunun gibi daha birçok öge içeriğin doğru şekilde oluşturulabilmesi için bir grafiker tarafından belli çerçevelerde ele alınır.

 

Grafiker: Grafik tasarım uygulamasını hayata geçiren kişidir. Basılmak istenen materyalin belli zevkler ve istekler doğrultusunda düzenlenmesi, görsellerinin ve yazılarının işin mesajına uygun olmasını sağlayan kişidir. Grafikerler tıpkı birer ressam ya da heykeltraş gibi görsel sanatlar dalına aittir.

 

Recto: Dergi ya da kitapların ön sayfasına verilen isimdir. Sağdaki sayfadır. Recto olarak adlandırılan bu sayfalara daima tekli numaralar verilir.

 

Verso: Dergi ya da kitabın soldaki sayfasına verilen isimdir.

 

Piktogram: Nesnelerin daha kolay algılanabilmesi için çok basit çizimlerle olabildiğince sade şekilde gösterilmesidir.

 

Vinyet: Grafik tasarım uygulamasında bir tasarım yapılırken zemine, köşelere ya da paragraf boşluklarına konulan her türlü süs, şekil ya da figürler vinyet olarak isimlendirilir.

 

Perspektif: Bir cismin nasıl görünüyorsa o şekilde çizilme durumudur. Bir anlamda bakılan açıdan çizimdir.

 

Degrade: Zemin uygulamarında renk geçişi olarak adlandırılır. Koyu renkten açığa geçişler ya da başka renk geçişleridir.

 

Format: Görünüş için yaygın kullanılan bir terimdir. Biçimi ya da ölçümü ifade eder.

 

Saturasyon: Renk şiddetidir. Tasarımda kullanılan renklerin şiddetlerini ifade etmeye yarar.

 

 

 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.