Grafik Tasarım

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 
...

Grafik Tasarım


Grafik tasarım; metin, kelimeler, şekil, resim, vb. görsel ve düşünsel fikirlerin bileşiminden oluşturulan çalışmaların belli bir disiplin dahilinde bir araya getirilmesi olarak tanımlanabilir. Kitlelerle iletişim kurmak, etkili mesajlar vermek, güven duygusu aşılamak gibi önemi kavranması gereken bir sanattır. Tasarım çalışmalarının görsel  anlamda sunumu noktasında ise devreye matbaa girmektedir.
Grafik tasarım, bulunduğumuz her mekan ve durumda kısaca hayatın her alanında, sürekli yanıbaşımızdadır. Gazete, kitap, poster, işaret, broşür, tabela, kredi kartı, gibi sürekli iletişim durumunda olduğumuz nesneler bir şekilde grafik tasarım aşamasından geçmekte ve nihai olarak matbaa uğrak noktasından geçtikten sonra bizlere ulaşmaktadır. Teknik anlamda sadece bilgisayarda grafik tasarım programlarını kullanmakla icra edilen bir sanat dalı gibi görülse de gerçekte bu kadar basit değildir. Desen, renk bilgisi, düşünce gücü ve yaratıcılık kullanılarak bir sentez oluşturabilme becerisidir.
Bir firmanın kurumsal çalışmalarına başlanması ve kimliğinin oluşturulması noktasındaki ilk adım grafik tasarımla atılmaktadır. Kurumsal çalışmaların başarıya ulaşması da bütün bunlarla doğru orantılıdır. Etkili bir çalışma, çalışmayı yapan grafikerin, çalışma yaptığı firmanın ticari özünü iyi anlamasına bağlıdır. Firmanın akıllarda yer etmesi, rakiplerine  karşı tercih edilmesi, tüm bunlarla etkileşmim içindedir.
Kurumsallaşma ve markalaşma, ticari hayattaki hızlı yarışta yer edinebilmek bakımından hayati öneme sahiptir. Ülkemizde de son zamanlarda işletmelerce kurumsallaşma ve markalaşma konularına gerekli önem verilmeye başlanmıştır. Geç de olsa, tasarıma önem vermeyen bir düşünce sistemiyle ticarette uluslararası düzeyde yarışılamayacağı anlaşılmıştır. Bununla bağlantılı olarak gerekli çalışmalar için ciddi bir destek talep edilmekte hatta bu çalışmaların yürütülmesiyle alakalı olarak kendi bünyelerinde grafik-tasarım departmanları kurmaktadırlar.


   
   
 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.