Defterin Ciltlenme Şekilleri

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 

Defterin Ciltlenme Şekilleri

Defterleri çeşitli şekillerde ciltleyebiliriz.

Defterlerin Ciltlenme Şekilleri

Defterleri çeşitli şekillerde ciltleyebiliriz.Bunlar;

-          Tutkallı ciltleme (amerikan cilt şekli)
-          Spiralli ciltleme

1) Tutkallı Ciltleme:  Bu ciltleme şekli kitap ciltleme şekli gibidir. Defterin iç sayfaları ve kapağı özel makinalarda özel tutkallarla yapıştırılarak yapılır. Bu tür ciltleme şekli daha çok kalın gramajlı kağıt kapaklar, suni deri ve termo deri kapaklara uygulanabilir.

2) Spiralli Ciltleme : Bu tür ciltleme şeklinde defterin  sol tarafına tel takılır. Bu teller sayesinde defter sayfaları tam olarak açılır. Kapak ve iç sayfaların spiralli kısmı spiralin takılmasından dolayı delikli olur. Bu ciltleme şekli sert kapaklı (taslama kapak) deftere, suni ve termo deri kapaklı deftere uygulanabilir. Kalın gramajlı kağıt kapaklarda da kullanılabilir fakat mukavemeti diğer kapaklara göre daha az olur.

Spiralleme şeklide  üçe ayrılır. Bunlar;

- Spiralli: Normal standart spiralleme şeklidir. Spiral kısım net görünür.

- Yarı gizli spiralli: Kapağın spiral gelecek olan sırt kısmınsın delinmesi ve spiralin yarısının defter içinde diğer yarısının ise defter dışında kalmasıyla yapılan ciltleme şeklidir.

- Gizli spiralli: Tüm spiralin defter kapağının içine gizlenmesi ile yapılan ciltleme şeklidir. Bu ciltleme şeklinde kapağın dışından spiral gözükmez. Ancak kapak açılınca spiral gözükür.   
 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.