Broşür Basımı ve Katlama Çeşitleri

 
E-Posta
Şifre

matbaa
 

Broşür Basımı ve Katlama Çeşitleri

Broşür Basımı ve Katlama Çeşitleri


Broşür basımı farklı hususlarda dikkat edilmesi gereken önemli bir iştir. Öncelikle broşür, bir ifadenin (kurumsal bir iş, pazarlama ya da ürün tanıtımı v.s) karşıdaki kişiye anlatılmasındaki etkili bir reklam aracıdır. Bu sebeple içeriğindeki renk kullanımından yazıların kalitesine, katlama çeşitlerinden kullanılacak kağıdın cinsine kadar önem taşır. Bu etmenlerin her biri anlatılmak istenilenin karşıdaki kişiye doğru aktarımını sağlar. Bu sayede iş yapabilme potansiyeli artar.

Broşür basımı farklı katlama çeşitleri ile gerçekleşir. Katlama çeşitlerindaki farklılık broşürde ortaya çıkacak sayfa sayısını belirler. Broşür basımındaki ilk adım katlama çeşidinin belirlenmesi ve bu sayede tasarımın buna göre yapılmasıdır. Broşür basımı sırasında en çok kullanılan boyut genellikle A4 boyutu olmaktadır. Bu boyuttaki broşürler yine genel olarak 2 veya 3 katlama sayısına sahiptir. 2 katlama birbirine eşit olabilirken, 3 katlamalı broşür basımı sırasında bu sayfaların birbirine eşit olmaması gerekir.

Broşür Basımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Broşür basımı sektöre, mesleğe veya yapılacak olan işe göre değişiklik gösterir. Broşür tasarımını yapacak kişiye sunulacak olan ürün veya bilgi iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Bu durum broşürde kullanılacak renklerin soğuk mu ya da sıcak mı olacağını belirlemede önemlidir. Bunun dışında broşür basımında çok farklı katlama çeşitleri vardır. Çünkü kağıdı katlamanın birçok yöntemi bulunur. “Kırım” adı verilen bu işlem özel makinelerde yapılır. Genel olarak 170 gr/ cm2’lik kağıtlara kadar yapılır. Eğer broşür kağıdı daha kalın bir çeşitten seçilirse, bu sefer de pliyaj denilen iz belirlenmesi işlemine sokulur.

A4 boyutlu broşürler en sık kullanılan broşür çeşitlerindendir. 210 x 297 mm boyutlara sahip olan A4 kağıtları broşür için 3 kırımlı olarak katlandığı zaman ön ve arka yüzey 100 mm, içe katlanan yüzey ise 97 mm olur. Aradaki bu 3 mm’lik fark broşürün şişlik yapmamasını sağlar. 

Broşür basımında tasarımcı oldukça önemlidir. Tasarımcı, kırım sayısını göz önünde bulundurarak çalışmak zorundadır. Çünkü kırımlardan kaynaklı olarak istenilen görsellerin boyutları değişkenlik gösterecektir. Aynı şekilde tasarımcının renk kullanımında renklerin ifadelerini bilme zorunluluğu da vardır. Örneğin yiyecek sektörü için hazırlanan bir broşürde kırmızı tonlarına ağırlık verilmesinin iştah açıcı olduğu ya da güvenlik sektörüne ait bir broşür için mavi/lacivert tonlarının kullanılmasının güvenlik algısı yaratacağı bilinmelidir.


 
 
 
     

Pendik - İSTANBUL      Tel: +90 532 704 17 60
e-posta : info@maviajansmatbaa.com
MAVİ AJANS MATBAA REKLAM PROMOSYON HİZMETLERİ
© maviajansmatbaa.com 2010-2026 Yasal Uyarı Tüm Hakları Saklıdır.